Koszty wymiany

As a guide, the up-front cost for Youth Exchange from this District (9710) is approximately $7,400. This varies from year to year, depending on the cost of insurance and airline fuel charges.

The up-front cost covers:

• Airfares and Visas
  • Full Health, Accident and Travel Insurance, Property Insurance
  • Two Briefing Weekends (one fully accommodated) plus a debrief upon your return
  • Uniform (Including Jacket)
  • Ozikit (Souvenir & Presentation Material)
  • Business Cards with your photo

The Host Rotary Club overseas will provide:

• Full board
  • Pocket money (amounts vary)
  • School Enrolment Fees at local high schools
  • Travel, food and accommodation at Rotary events

NOT included are:

• Clothing and personal toiletries
  • Passport & Extra Travel (e.g Eurotour during holidays with other students)
  • Souvenirs and gifts
  • Some school excursions
  • Medications
  • Language Tuition
  • An Emergency fund of approximately $500

Amounts vary but we suggest you allow approximately $5,000 to $10,000 for additional expenses throughout the year. For example, the Eurotour alone costs around $3,100.

Naturally, you have to consider these amounts against what it normally costs to keep you for 12 months living at home.

Jako przewodnik, up-front koszt Wymiany Młodzieży z tej dzielnicy (9710) wynosi około 7.400 dolarów. To zmienia się z roku na rok, w zależności od kosztów ubezpieczenia oraz linie opłat paliwowych.

Up-front koszt obejmuje:

• bilety lotnicze i Wizy
  • Pełne ubezpieczenie zdrowotne, wypadkowe i turystyczne, ubezpieczenia majątkowe
  • Dwa Weekendy Briefing (jeden w pełni zakwaterowani) plus cenną pamiątką po powrocie
  • Jednolita (w tym kurtka)
  • Ozikit (Souvenir & Material Prezentacja)
  • wizytówki ze zdjęciem

Host Rotary Club zagranicznych będą:

• Pełne wyżywienie
  • Kieszonkowe (kwoty zmieniać)
  • Szkoła Zapisy Opłaty w lokalnych szkołach
  • Podróże, jedzenie i zakwaterowanie w Rotary wydarzeń

Nie uwzględnia się:

• Odzież i osobiste przybory toaletowe
  • Paszport & Extra podróży (np. Eurotour podczas wakacji z innymi studentami)
  • Pamiątki i prezenty
  • Niektóre wycieczki szkolne
  • Leki
  • Nauczanie języka
  • Fundusz nadzwyczajny z około 500

Kwoty są różne, ale proponujemy pozwoli około 5.000 dolarów do 10.000 dolarów na dodatkowe wydatki w ciągu roku. Na przykład, Eurotour sam kosztuje około 3.100 dolarów. Oczywiście, trzeba wziąć pod uwagę te kwoty z tym, co normalnie kosztuje aby utrzymać się przez 12 miesięcy życia w domu.